Penktadienis, rugsėjo 20, 2019
  • Telšiai
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšiai
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšių Žemaitės gimnazija

Gyva istorijos pamoka

stotisKovo 29 dieną Telšių geležinkelio stotyje Žemaitės gimnazijos mokiniai kartu su mokytojomis prisiminė prieš 70 metų gerai organizuotus masinius trėmimus į Sibirą...
Idėja organizuoti šią prisiminimų popietę kilo gavus kvietimą dalyvauti jau kelerius metus Varėnoje vykstančiame dainų konkurse „Dainos iš tremties". Nuvažiuoti toli, o ir pasiruošti konkursui reikia ir gebėjimų, ir puikių balsų...
Per daug metų susitikimuose su Telšiuose gyvenančiais politiniais kaliniais ir tremtiniais girdėdavau, kad išliko Sibiro platybėse tie, kas daug meldėsi ir dainavo. Todėl idėją, kad sukaktį galime paminėti dainuodami tremties dainas, pasidalijau su Telšių kultūros centro darbuotojais. TKC direktorius Linas Ulkštinas pažadėjo organizuoti renginį, jį vesti sutiko Agnė Jakavičiūtė. Pasirinkome simbolinę vietą - geležinkelio stotį, nes tremtinių iniciatyva pastatytas paminklas aikštėje stovi priešais stotį, o stotis tiko dėl autentiškos aplinkos, nė dekoracijų nereikėjo, kai dainuojant ar kalbant pro šalį vis dundėjo traukiniai lyg gyvas liudininkas, kad niekas neišgalvota, niekas nepamiršta.


Renginį pradėjo prie simbolinio stalo kunigų seminarijos rektorius kun., eduk. m. dr. Saulius Stumbra , jis priminė visiems krikščioniškas vertybes. Telšių tremtinių choro solistai dainavo "Leiskit į Tėvynę...", o tada jau stotyje kalbėjome, dainavome apie viltį, skausmą.
Telšių " Alkos " muziejaus mokslinė bendradarbė, istorikė Janina Bucevičė, pateikusi ištraukas iš rašytinių šaltinių, priminė susirinkusiems to meto SSRS NKVD darbuotojų tikslus ... Skaičiai apie išvežtų žmonių kiekį, anot pranešėjos, ir liktų tik faktu, jei nesistengtume suvokti žmonių kančios. Kraupiausiai skambėjo faktai apie išvežamų vaikų likimus.
Tarp susirinkusių buvo ir Regina Chmieliauskienė, į Sibirą išvežta vos 2 metukų. Likimas jai buvo maloningas – sugrįžo. O kiek liko svetimoje žemėje?
Skausmą, viltį išdainavo, eilėmis išsakė Vincento Borisevičiaus gimnazistai su mokytoju Piercarlo Manzo , Jūratės, Kęstučio, Kotrynos ir Jokūbo Beržinių šeima, „ Čiučuruks" su vadove Rita Macijauskiene, TAU vokalinio ansamblio moterys, kultūros centro vokalinio ansamblio merginos su vadove Ernesta Dargužiene, Telšių Žemaitės gimnazijos antrų klasių mokiniai su mokytojomis Aina Šiaulyte ir Vilija Vaičiuliene. Kartu su visais dainavo tremtiniai, ‚Ateities", „ Kranto" progimazijų mokiniai su mokytojomis Irena Kunšteiniene, Lilija Avyžiene, Telšių rajono ateitininkai su vadovėmis Jurgita ir Loreta Raudytėmis, istorikė Gitana Piktužytė, kultūros darbuotojai, žiniasklaidos atstovai, kanauninkas Sabaliauskas, net išvykstantys keleiviai stabtelėjo.
Renginį savo dainomis pabaigė Tremtinių choras su vadove Milda Ulkštinaite.
AČIŪ VISIEMS.
Išdainavus skausmą, jis bent trumpam sumažėjo. Jaunimo dainuojamos dainos tremtiniams suteikė viltį, kad jų dainuotas dainas dainuos jaunimas, kad primirštos senos dainos skambės liudydamos apie mūsų tautos stiprybę, taikų, bet tvirtą ryžtą, net pačiomis žiauriausiomis sąlygomis išlikti. Tautos negali sunaikinti, jei ši MELDŽIASI IR DAINUOJA.

Istorijos mokytoja Vilija Vaičiulienė

Gimnazijos himnas

JUBILIEJINIS ZENKLAS 2018

Svečiai

Dabar svetainėje 106 svečiai (-ių) ir narių nėra